Górnictwo: maksymalna wydajność urządzeń stacjonarnych dzięki nowoczesnej technologii smarowania
2015-08-15
Innowacje technologiczne prowadzą do opracowywania syntetycznych środków smarnych nowej generacji, które mogą przynieść znaczną poprawę efektywności kopalń, w tym zwiększenie wydajności, niezawodności i optymalizację dyspozycyjności urządzeń. Łącząc stosowanie wysokiej jakości olejów syntetycznych ze skutecznym programem analizy olejowych i kontroli urządzeń, zarządcy kopalń mogą osiągnąć wymierne korzyści na wysoko konkurencyjnym rynku. Przykładem syntetycznego środka smarnego, który pomaga zwiększyć produktywność bez uszczerbku dla ochrony i niezawodności urządzeń jest Mobil SHC™ Gear – wysokiej jakości olej przekładniowy przeznaczony do pracy pod dużym obciążeniem.
Mohamed Mourad, ExxonMobil Fuels and Lubricants
Górnictwo: maksymalna wydajność urządzeń stacjonarnych dzięki nowoczesnej technologii smarowania
Produktywność i rentowność kopalń jest bezpośrednio związana z niezawodnością sprzętu. Dlatego dysponowanie urządzeniami pracującymi z maksymalną wydajnością ma bardzo duże znaczenie.
W ekstremalnych warunkach i trudnym terenie, powszechnym problemem są awarie maszyn. Związane z tym koszty przestojów urządzeń wpływają na rentowność firmy wydobywczej, a każdy dzień nieplanowego przestoju oznacza dla zakładu olbrzymie straty finansowe.
Urządzenia stacjonarne, w tym kruszarki udarowe i przenośniki taśmowe, odgrywają kluczową rolę w kopalniach. Ciągłe narażenie na działanie pyłów, skrajnych temperatur oraz dużych obciążeń powoduje, że smarowanie tych kosztownych systemów potrafi być sporym wyzwaniem. Odpowiedzią są wysokiej jakości środki smarne, które mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu ochrony i efektywności stacjonarnych urządzeń górniczych, nie dopuszczając do strat finansowych.
Po pierwsze wydajność
Dobra wiadomość jest taka, że nastąpił istotny postęp w technologii środków smarnych – zwłaszcza w przypadku produktów w pełni syntetycznych. Dotyczy onwydłużenia okresu eksploatacji urządzeń, okresów między wymianami oleju oraz poprawy ogólnej efektywności energetycznej. Poza poprawą produktywności, nowoczesne i wysokiej jakości środki smarne mogą również pomóc w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa. Podczas każdej czynności serwisowej, personel techniczny jest narażony na podwyższone ryzyko. Rośnie także zagrożenie wystąpienia wycieku. Zatem, im dłużej urządzenie może pracować bez obsługi, tym lepiej z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Nowoczesne oleje syntetyczne wysokiej jakości
Przykładem syntetycznego środka smarnego, który pomaga zwiększyć produktywność bez uszczerbku dla ochrony i niezawodności urządzeń jest Mobil SHC™ Gear – wysokiej jakości olej przekładniowy przeznaczony do pracy pod dużym obciążeniem.
Oleje Mobil SHC Gear zostały opracowane z myślą o zapewnieniu szeregu korzyści pod względem efektywności w porównaniu z konwencjonalnymi olejami przekładniowymi. Na przykład, wysoka odporność olejów syntetycznych na utlenianie umożliwia wydłużenie trwałości oleju nawet sześciokrotnie w porównaniu do standardowych, mineralnych środków do smarowania przekładni i łożysk, ograniczając liczbę planowych i nieplanowych czynności serwisowych. Poza lepszą ochroną w trudnych warunkach eksploatacyjnych, w statystycznie potwierdzonych badaniach laboratoryjnych i próbach terenowych płyny przekładniowe Mobil SHC Gear wykazały oszczędności energii sięgające 3,6 procent w porównaniu do olejów konwencjonalnych. To pokazuje, jakie oszczędności można uzyskać inwestując w nowoczesny i wysokiej jakości produkt smarny.
Bezpieczne wydłużenie okresów między wymianami oleju
Zakład górniczy z Peru jest przykładem kopalni, która osiągnęła korzyści dzięki wprowadzeniu środków smarnych wysokiej jakości. We wspomnianej kopalni pracuje młyn półautogeniczny do mielenia rudy złota Metso 32x34, wykorzystujący standardowy olej mineralny, wymieniany raz do roku. W celu zwiększenia produktywności i obniżenia kosztów, kierownictwo kopalni poprosiło ExxonMobil o przygotowanie rekomendacji środka smarnego, który umożliwiłby bezpieczne wydłużenie okresu między wymianami do ponad roku. Po przeprowadzeniu analiz, specjaliści ExxonMobil zaproponowali kopalni przejście z konwencjonalnego oleju mineralnego na w pełni syntetyczny olej do smarowania łożysk Mobil SHC 630.
W połączeniu z praktykami ExxonMobil w zakresie obsługi technicznej i okresowymi analizami oleju, Mobil SHC 630 pozwolił kopalni wydłużyć okres między wymianami oleju w młynie z jednego roku do trzech lat, bez żadnych stwierdzonych problemów. Skuteczność tego oleju pozytywnie zaskoczyła personel serwisowy, który postanowił rozważyć wydłużenie okresów między wymianami do pięciu lat. Poprzez trzykrotne wydłużenie okresu między wymianami, kopalnia odnotowała zmniejszenie zużycia oleju, obniżenie kosztów pracy, zwiększenie dyspozycyjności zakładu oraz oszczędność zasobów energetycznych, szacowane na łączną kwotę 1 112 000 USD za okres ostatnich trzech lat.
Poza młynami, kluczową rolę w kopalniach odgrywają przenośniki taśmowe, a ich dyspozycyjność i niezawodne działanie mają decydujący wpływ na zdolność kopalń do realizacji celów produkcyjnych. Po wprowadzeniu oleju przekładniowego Mobil SHC 632™ w jednej z południowoamerykańskich kopalń, nastąpiła znaczna poprawa produktywności żurawi linowłókowych oraz systemu przenośników taśmowych o długości 32 km.
Zgodnie z rekomendacjami ExxonMobil, w około 120 przekładniach głównych na terenie kopalni zastosowano olej Mobil SHC 632. Od tamtego czasu wydłużono okresy między wymianami oleju o ponad 500% w porównaniu do poprzedniego oleju mineralnego, co przyniosło oszczędności rzędu 200 000 USD.
Aktywne strategie serwisowe
Poza zastosowaniem środków smarnych wysokiej jakości w celu zwiększenia produktywności maszyn i zmniejszenia kosztów, zaleca się również wdrożenie w kopalniach programu monitorowania stanu oleju i urządzeń. Analiza oleju powinna obejmować pomiar lepkości płynu, zawartości zanieczyszczeń, liczby drobin i rozpuszczonych metali w celu potwierdzenia prawidłowości pracy urządzenia. Śledzenie zmian zachodzących w wynikach analiz oleju – tzw. ustalenie trendu - jest konieczne do oceny stanu oleju. Poprzez ustalenie trendu danych z analiz oleju możliwe jest wczesne wyeliminowanie niepożądanych sytuacji, zanim staną się problemem.
Dla specjalistów zajmujących się serwisowaniem urządzeń, którzy potrzebują skutecznego programu do monitorowania analiz oleju, ExxonMobil przygotował oprogramowanie - Signum Oil Analysis zapewnia inżynierom stały dostęp przez internet oraz bezpośrednią kontrolę nad programem pobierania i badania próbek oleju. Kilka prostych kliknięć na komputerze pozwala użytkownikom zarządzać analizami olejowymi, co obejmuje:
- aktualizację danych rejestrowanych na urządzeniach i wybranie wariantów analizy na podstawie potrzeb sprzętowych lub serwisowych,
- śledzenie statusu próbek w laboratorium,
- wykonywanie bezpośrednich czynności w oparciu o wyniki analiz i trendy,
- dzielenie się z innymi członkami zespołu ważnymi wynikami w bezpiecznym środowisku chronionym hasłem.
Odkrywanie zasobów produktywności i rentowności
Innowacje technologiczne prowadzą do opracowywania syntetycznych środków smarnych nowej generacji, które mogą przynieść znaczną poprawę efektywności kopalń, w tym zwiększenie wydajności, niezawodności i optymalizację dyspozycyjności urządzeń. Łącząc stosowanie wysokiej jakości olejów syntetycznych ze skutecznym programem analizy olejowych i kontroli urządzeń, zarządcy kopalń mogą osiągnąć wymierne korzyści na wysoko konkurencyjnym rynku.
Więcej informacji o produktach i usługach ExxonMobil dla przemysłu uzyskasz
w Dziale Pomocy Technicznej (bezpłatna infolinia 0 800 44 11 603 lub TechDeskEurope@exxonmobil.com) lub w internecie: mobilindustrial.com oraz www.ekonaft.com.pl.