Mobil SHC vs. oleje mineralne
Oleje Mobil SHC mają zalety, którym oleje mineralne po prostu nie są w stanie dorównać. W trudnych warunkach pracy, np. w wysokich temperaturach, przy wysokich obciążeniach i ciśnieniach, przy częstym uruchamianiu i zatrzymywaniu, przy szerokich zakresach temperatury pracy, oleje Mobil SHC są szczególnie niezbędne do tego, by zapewnić niezawodną pracę przekładni, sprężarek, łożysk, czy sprężarek powietrza.
Na przykład górna granica działania dla olejów Mobil SHC jest znacznie wyższa niż maksymalne temperatury pracy dla wysokiej jakości olejów mineralnych. Dodatkowo olej cechuje znakomita stabilność termiczna i odporność na utlenianie, dzięki czemu ograniczone zostaje tworzenie się osadów przy jednoczesnym wydłużeniu odstępów między wymianami oleju.
Oleje Mobil SHC są również przydatne w pracy w warunkach niskich temperatur, w których oleje mineralne mają tendencję do większego gęstnienia. Dzięki wysokiemu współczynnikowi lepkości oleje Mobil SHC utrzymują swoją płynność w niskich temperaturach, jednocześnie zapewniając lepszą grubość powłoki, a tym samym lepszą ochronę przeciwzużyciową elementów maszyny w ekstremalnych temperaturach.
Wszystkie wspomniane właściwości olejów Mobil SHC przynoszą kolejną potencjalną korzyść: efektywność energetyczną. W porównaniu z olejami mineralnymi oleje syntetyczne w temperaturze pracy zapewniają grubszą powłokę smarującą, w ten sposób ograniczając kontakt metalu z metalem i związaną z tym stratę energii. Traci się również energię na przemieszczanie samego oleju i gdy zanurzone w oleju elementy mechaniczne poruszają się: w chwili rozruchu oleje syntetyczne mają niższą lepkość niż ich mineralne odpowiedniki o tej samej klasie lepkości ISO, przez co mniejsza jest strata energii. Także lepiej niż oleje mineralne sprawdzają się w warunkach wysokiego ciśnienia, ponieważ oleje Mobil SHC mają niski współczynnik trakcji.
Oleje Mobil SHC mogą usprawnić eksploatację, zmniejszyć awaryjność i potencjalnie zwiększyć wydajność sprzętu.